Türk Animeciler
ANİMECİLER 'E HOŞ GELDİNİZ

Sitemizden yararlanmak için kayıt olunuz yada üye girişi yapınız

One Piece ile Bizim Dünyamız Arasındaki Benzerlikler

Aşağa gitmek

One Piece ile Bizim Dünyamız Arasındaki Benzerlikler

Mesaj tarafından BeGiSi Bir Salı Nis. 27, 2010 12:37 pm

Sizin de bazı yerlerini benzettiğiniz Grand Line’da bulunan bazı yerlerin görünüş itibari ile bizim Dünya’mız ile benzerliklerini far etmişsizdir. Ben şimdi bu benzerlikleri veya efsaneleri burada yazarak bir nevi toplamış olacağım.

Döndüren Dağ- Panama Kanalı
Döndüren Dağ: One Piece Evreninde bulunan Grand Line’a tek giriş olarak kabul edilen Akıntı sayesinde bir dağın üstünden geçebileceğiniz Hayali Yer.
Panama Kanalı: Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan Güney ve Kuzey Amerikayı ayıran kanaldır. Gemiler bu kanalı geçerlerken rehber kaptan eşliğinde geçmeleri gereki çünkü tehliklei bir kanaldır. Ve dağı geçerken bazı noktalarda yüklelmeler meydana gelmektedir.
Bu ikisi arasında ki benzerlik deniz seviyesinin üstünden bir geçiş noktası olmasıdır.

Arabasta Çöl Krallığı- Mısır
Arabasta Krallığı: Nefertari Cobra’nın yönettiği bir ülkedir. Ülke adından da anlaşılacağı gibi Çöl ülkesidir. Bağalar vardır ve ülkeyi ortadan ikiye ayıran bir büyük bir nehir vardır. Ülkenin koruyucu olan ruhları Şahin ve Çakal’dır. Antik eski bir tarihi vardır. Şehirlerinden biri kumarhane şehridir ve Vegasta bulunan piramit’den bir kumarhane salano vardır. Tahtın vekili Nefertari Vivi’dir.
Mısır: Öncelikle Mısır da bir çöl krallığıdır. Nefertiti adında bir hükümdara sahiptir. Nil nehri ülkeyi ikiye böler. Şahin Ra isimli tanrı iken Çakal ise Anubis’i ifade eder. Anubisi ile Ra’yı da bilmeyeyiniz yoktur. Antik mısır deyince akla gelen iki tanrıdır.
Spoiler:
Vegasta bulunan piramitten bir görünüm.(Gta San Andreas oynamışsanız tanımakta güçlük çekmessiziniz…)

Jaya-Tortuga
Jaya: One Piece evrenindeki hayali bir ada. Bir çok korsanın olduğu olduğu kavgasız bir günün geçmediği bir yerdir. Bir korsan liman şehridir ve bilinen en büyük gelir kaynakları korsanlardır. Burayı keşveden Ünlü keşifçi Norland’dır.(Yalancı olarak da bilinir.)
Tortuga: Karayiplerde yer alan bir adadır. Kristof Kolomb’un ikinci gezisinde keşvettiği bir adadır. 17. Yüzyılın en önemli korsan limanlarından bir tanesidir.

Skypia-Atlantis
Skypia: Bir gece’de Gökyüzüne çıkan bir adadır. Ada’nın zenginliği çok fazladır(bknz: Altın Şehir) Dünyanın geri kalanına göre ileri seviyededir. Huzur ve barış ortamı hüküm sürer. Hükümdarına Kami yani tanrı ünvanı verilir. (burada bahsetmiş olduğum skypia bütün ülkeden bahsetmekteyim yoksa bahsettiğim yerin Yukarı Bahçe olduğunuzu anlamışsınızdır.)
Atlantis: Bir gecede battığına inanılan bir ada veya şehirdir. Ada zenginlik olarak huzur ve barış ortamı olarak dillere destandır. Dünyanın geri kalanına göre ileri seviyede olduğuna inanılırdı. Hükümdarı kendini tanrılardan daha yüce gördüğü veya kendini tanrı olarak ilan ettiği için yok edildiği düşünülmektedir. Zeus tarafından yok edilmiştir.(Bknz: Yıldırım Tanrısı antik Yunan Mitolojis[Enel ile aynı güce sahip])
Water 7-Venedik
Water 7: Gemicilik ve gemi zanatkarları ile ünlü bir şehirdir. Deniz şehirin içine girdiği için şehirin sokakları kanallar vardır ve Deniz atlarını çektiği küçük teknecikler ile seyehat edilir.
Venedik: Denizcilikle gelişmiş bir ülkedir. Osmanlıyı ilk yenen(donanma ile) yenen devlettir. Deniz şehrin içine girdiği için Gondol ile seyahat edilir.(Fazla bilgim yok bu şehir ile ilgili ondan az yazdım)
Florien Triangle-Bermuda Şeytan Üçgeni
Florien Triangle: Her yıl bir çok geminin kaybolduğu bir bölgedir. Çok kullanılan bir deniz yolu gibi gözükmektedir çünkü onlarca gemi kayboluşu ancak buradan açıklanabilmektedir.
Bermuda Şeydan Üçgeni: Bermuda üçgeni ya da şeytan üçgeni diye anılan hayal ürünü yer, Atlantik'te, ABD'nin güneydoğu kıyılarında, açıklanamayan gemi, tekne ve uçak kayıplarının çok yüksek oranda yer aldığı bir alandır. Bu üçgenin köşelerinde Bermuda, Florida'daki Miami, ve Puerto Rico'daki San Juan olduğu kabul edilmektedir.(wiki’den alntıdır. San Juan’da çıktı iyi mi Very Happy)

[LISTBASLIK]Ohara-İskenderiye[/LISTBASLIK]
Ohara: Çok fazla şey bildikleri yüzünden haritadan silinen bir şehir. Dünyaca ünlü bir kütüphaneye sahipti. Kütüphane yanarak yok olmuştur.
İskenderiye: Zamanının çok büyük bir ilim merkeziydi. Giren bütün kitaplar kopyalarak Kütüphanede biriktirilirdi. Yakılmıştır fakat bu yangının gerçek sebebi tam olarak bilinememektedir. Ancak, genel kanı burada Bizans zamanında yapılan kazılar sonucunda bir taşın çıktığı ve bu taşın eski dine yani putperestliğe önemli bir bilgi kaynağı olduğudur. Fakat hiristiyanlar bunu alay konusu yapınca şehirde bulunan putperesler isyan etmişlerdir. İki tarafın çarpışması sonucu insanlar kitleleri halinde öldürüldü. İmparator bu isyanın sebebini sorduğunda İskenderiye Kütüphanesinde eski dine ait çok fazla bilgi içerdiği söylendi. Bu olayın ardından bütün eserler yakılarak yok edildi.
Balık adam Adası-Süveyş Kanalı
Balıkadam Adası: One Piece’de Grand Line’ın iki tarafını birbirine bağlayan geçiş yoludur. Denizin 10.000 metre altında yer alır. Korsanlar “New World”e gitmek için bu güzergahı kullanmıştır. Red Line’a oranladığımız zaman küçük bir deliktir.
Süveyş Kanalı: Aslında bu bir hikayeden alınmıştır ancak “Denizler Altında 20.000 Fersah” adlı hikayede Denizaltı kaptanı “Kaptan Nemo” Süveyş Kanalı açılmadan önce altta fazla büyük olmayan bir yerden Kızıldenizden Akdenize geçmiştir.

Enies Lobby’yi bir yere uyduramadım. Bir de Shandian’ların kaybettikleri toprakları alması yüzünden kızıl derililere benzemeleri benzemeleri vardır. Onu da yazmaya gerek duymadım sonuçta yer isimlerini belirttim burada.

Bermuda Şeytan üçgeni dışında yer alan bütün bilgiler bana aittir. Tamamen benim görüşlerim olduğu için kesin doğruluk payıda yoktur elbette.

_________________
avatar
BeGiSi
KAPTAN
KAPTAN

Mesaj Sayısı : 227

Anime
Attack:
200/200  (200/200)

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: One Piece ile Bizim Dünyamız Arasındaki Benzerlikler

Mesaj tarafından just_love Bir Ptsi Tem. 12, 2010 9:30 pm

doğru tespitler yapmışsın tebrikler
avatar
just_love
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE

Mesaj Sayısı : 1

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: One Piece ile Bizim Dünyamız Arasındaki Benzerlikler

Mesaj tarafından firstclass Bir Ptsi Eyl. 06, 2010 4:44 pm

zaten bazı yerlerden esinlenip yapılmış bir animedir...

_________________
avatar
firstclass
KAPTAN
KAPTAN

Mesaj Sayısı : 462

Anime
Attack:
200/200  (200/200)

http://animeciler.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz